Tiszáné Gneth Gabriella - HONNAN JÖN AZ ERŐ?

Ezt a kérdést, ilyen formában Eric Liddell teszi fel hallgatóságának a Tűzszekerek című filmben. Nehéz döntésen volt túl, amikor a hite miatt nem indult abban az olimpiai számban, amelyre benevezték, és amelyre sok áldozat árán készült felt. Még is kész volt elengedni a versenyt és a vele járó dicsőséget, az ok „csupán” ezt volt: ezt a számot vasárnap indították, ő pedig úgy gondolta, az Úr napját erre nem használja. Döntését sokan nem értették meg, és számára sem volt egyszerű, nehéz belső harcot kellett megvívnia önmagával is. Végül sikerült megoldást találni és egy másik számban, egy hétköznapon győzött és olimpiai bajnok lett. Így fogalmazott:

„Látni akartátok a versenyen, hogy valaki győz. Ma nekem sikerült. De én szeretném, ha ti nem csak passzív nézők lennétek, hanem magatok is egy verseny résztvevői. A hitgyakorlás hasonlít egy futóversenyhez. Fárasztó, figyelemösszpontosítást, akaratot kíván, nagy lelki erőt. De megkönnyebbülést érzünk, amikor a futó beér a célba. Különösen akkor, ha rá fogadtunk. De meddig tart ez az öröm? Hazamegy az ember. Talán oda van égetve a vacsora. Vagy nincs munkája. Milyen jogon mondhatom én azt: higgyetek, legyen hitetek, amikor ti a keserű valósággal néztek szemközt. Én valami tartósabbat szeretnék adni nektek, de csak meg tudom mutatni az utat arrafelé. Nekem nincs receptem arra, hogyan kell nyerni. A saját versenyét mindenki másképp futja. De honnan jön az erő amely a versenyen végigvisz? Belülről. Jézus azt mondta: „Mert íme, Isten Országa bennetek van. (Lk 17,21) Ha teljes szívetekkel kerestek engem, bizony megtaláltok engem”. Életetek Krisztus szeretetében élitek, ez az a pálya amelyen a ti versenyetek a célig vezet.”

Eric Liddell életét érdemes megismerni, most talán több időnk is van rá. Nem minden történet végződik ilyen jó kimenettel, az ő életében sem, azonban a kitartását és a hűségét érdemes követni nekünk is.

  Egy hónappal ezelőtt még lehetőségünk volt arra, hogy együtt legyünk és személyesen erősítsük egymást és osszuk meg gondolatainkat. Most egy új eszközzel tehetjük meg ugyanazt. Bár kétségkívül nagyon sajátságos helyzetben vagyunk, de korántsem kilátástalanban. Az életünk egy rövid szakasza most csendesebben telik.

Nem tudom, kinek milyen nehézséggel kell szembenéznie a napokban. Azt azonban remélem, hogy ez az időszak ad lehetőséget, hogy erőt gyűjtsünk, elcsendesedjünk és erősítsük magunkban kitartásunkat. Most nem kell „sprintelnünk”, de edzésben maradhatunk. Felkészülhetünk a következő szakaszra.

Tegnap a híreket hallgatva egy nagyon érdekes mondatra lettem figyelmes, Csató Gábor az OMSZ főigazgatójának nyilatkozatában: „az elmúlt hetekben csökkent az agyvérzések és a szívinfarktusok száma is, egyelőre vizsgálják, hogy ez trendszerű vagy átmeneti változás.”

Ezek szerint a Civid-19 vírus pozitív változást is hozott az életünkbe. Emiatt természetesen nem lett jó, és kevésbé veszélyes ez a járvány, de érdemes elgondolkodni azon, hogyan tudnánk a saját életünkben is pozitívra változtatni a hatásait.

Nagyon sajnálom azokat a személyeket és családokat, akiket érint a megbetegedés, és el kell veszíteniük az életüket vagy egy szerettüket. Mégis meg kell vizsgálnunk a saját életünkre nézve, milyen kérdéseket hozott felszínre bennünk, a mi életünkben, a családunkban ez a szituáció?

Hogyan döntünk helyzetekben? Honnan vesszük az erőt, amely a nehézségen átsegít? Hogyan használjuk fel az időt, amit most kaptunk, arra hogy jobb időszak következzen az életünkben ez után a szakasz után?

Nem ezt szoktuk meg, hanem a zajt, a rohanást, a feszített tempót, a tele jegyzetelt naptárt. Használjuk fel jól a felszabadult időnket. Élvezzük. Szemlélődjünk. Keressük meg, milyen kérdéseket, gondolatokat hoz felszínre az életünkben ez a karantén helyzet.

Törődjünk egymással, és készüljünk a „versenyünkre”, erősítsük a hitünket és az elkötelezettségünket Krisztus iránt.  Most lehetőségünk van tisztázni a félreértéseket, rendezni a rendezni valókat. Bátorítani azokat, akik csüggednek. Meghallgatni azokat, akiket már régen elhanyagoltunk. Kaptunk időt, használjuk ki jól.

Vigyázzunk magunkra és egymásra, ne hősködjünk, hanem tartsuk tiszteletben a többiek Istentől kapott életét azzal is, hogy betartjuk a járványügyi előírásokat. Ami rajtunk áll, tegyük meg, megvédve ezzel az életeket.

A film megtekinthető itt : Tűzszekerek    (vagy a link: http://sentfilm.hu/play/tuzszekerek_teljes_film)