HAZUDÓS ROBOTOK

"Mit csináljunk a hazudós robotokkal?

     A mesterséges intelligencia és a robotika napról napra kifinomultabbá válik, a robotok már képesek hazudni és akár direkt megtéveszteni a felhasználókat. Vajon képesek vagyunk megbocsátani saját teremtményeinknek, ha lódítanak, és ha igen, mit kell mondaniuk, hogy helyreálljon a bizalom?

Mi a helyzet akkor, ha hazudik a robot? Nem is kell, hogy direkt rosszindulat vezérelje (vezérelheti-e egyáltalán?), egyszerűen csak nem tudja a korrekt választ például a gyerekek kérdéseire: Robot bácsi, létezik a Mikulás? Hol lakik a Jézuska? Tényleg vannak óriások Írországban? Mit válaszolhat ezekre, hogy ne keveredjen hazugságba? Mivel az emberekbe is kódolva van a hazugság (ahogy Ian McGuire kortárs angol író mondta, „A disznó röfög, a kacsa hápog, az ember hazudik: így van ez”), teremtményei, a mesterséges intelligencia vezérelte lények is hazudni fognak, kérdés, elfogadja-e ezt az alkotó. 

 

Egy korábbi tanulmányban azt vizsgálták az MI-kutatók, az emberek szerint milyen robot-hazugságok lehetnek, és három kategóriát állítottak fel:

  1. Másnak adják ki magukat, mint amik.
  2. Nem mondják el az igazat.
  3. Azt hazudják, képesek valamire, amire nem (vagy fordítva, azt, hogy nem képesek valamire, noha igen)."

forrás: Index - Tudomány - Mit csináljunk a hazudós robotokkal?